متن کامل خبر


 
بازدید دانشجویان خوابگاه سماء2 از کاخ موزه سعدآباد

خلاصه خبر: دانشجویان ساکن خوابگاه سماء2 روز چهارشنبه 25 آذر ماه 94 از موزه‌های کاخ سعد آباد بازدید کردند.

به گزارش معاونت فرهنگی و اجتماعی 30 نفر از دانشجویان ساکن خوابگاه سماء2 روز چهارشنبه 25 آذر ماه 94 رأس ساعت8 تا 13 بعد از ظهر از موزه‌های کاخ سعد آباد بازدید کردند.
بازدید از این کاخ موزه به همت رابط فرهنگی خوابگاه برگزارشد و دانشجویان در این اردوی نیم روزی از قسمتهای کاخ سفید، کاخ سبز، موزه برادران امیدوار، موزه نظامی و موزه اتومبیل‌های سلطنتی بازدید کردند.
قابل ذکر است مجموعه فرهنگی و تاریخی کاخ موزه سعد آباد در شمال شهر تهران در کوهپایه‌های توچال و دره سرسبز دربند وجود داردکه مجموعه سعدآباد با یک میلیون و صد هزارمترمربع وسعت در این گستره قرار گرفته است. سعدآباد از شمال با کوه‌های البرز، از شرق با گلابدره، از غرب با ولنجک و از جنوب با تجریش همسایگی دارد و در زمان قاجار محل استقرار و سکونت تابستانی شاهان این سلسله بوده است.در زمان پهلوی اول، سراسر باغ سعدآباد از رودخانه دربند مشروب می‌شد. رضا‌پهلوی آب رودخانه دربند را خریداری کرد و به آبیاری این باغ اختصاص داد ولی پهلوی دوم 12 ساعت از آب رودخانه را به رعایا داد.
این مجموعه فرهنگی شامل 18 کاخ کوچک و بزرگ از دوره‌های قاجاریه و پهلوی می باشد که عبارتند از:
 کاخ احمدشاهی (در اختیار بسیج خواهران)، کاخ شهوند (کاخ موزه سبز فعلی)، کاخ سفید (کاخ موزه ملت) کاخ اختصاصی (موزه تاریخ طبیعی سابق در حال حاضر در اختیـار نهاد ریاســت جمهوری)، کاخ اسود (سیاه) موزه هنرهای زیبا فعلی،کاخ شمس (موزه مردم شناسی)،کاخ اشرف (موزه ظروف سابق)، کاخ غلامرضا (ساختمان تبصره 36)،کاخ ملکه مادر (ســــاختمان جمهوری)،کاخ احمدرضا (در اختیار نهاد)، ساختمان عبدالرضا (امور اداری سعدآباد)،کاخ بهمن پهلوی پسر غلامرضا (مرکز آموزش)،کاخ شهرام پسر اشرف (موزه نظامی)، کاخ فریده دیبا (در اختیار نهاد)، کاخ‌های قدیم و جدید ولیعهد رضا پهلوی (موزه بهزاد و دفینه)،کاخ فرحناز و علیرضا فرزندان محمدرضا پهلوی( موزه خط و کتابت میرعماد)، کاخ لیلا (موزه آبکار)

2 دی 1394 / تعداد نمایش : 3410